Dotazy k pojištění životnímu, úrazovému, nemocenskému apod.

 1. GRD napsal:

  Chtěl bych se optat na tuhle věc. Byl jsem na dovolené v Rakousku a zlomil jsem si tam dost blbě nohu. Ležel jsem 4 dny v nemocnici v rakousku a pak jsem ještě ležel v nemocnici v ČR a teď jsem na nemocenské doma. Mám úrazovou pojistku. Zaplatí mi pojišťovna za úraz i za dobu, co jsem si jej léčil v Rakousku?
  Děkuji.

  • admin napsal:

   Dobrý den.
   Většina pojišťoven Vám zaplatí odškodnění i za dobu léčení a pobyt v nemocnici s úrazem v zahraničí – zpravidla ale jen v Evropské unii. Další podmínkou je, že si necháte na své náklady úředně přeložit veškerou zdravotní dokumentaci, kterou máte ze zahraničních zdravotnických zařízení, do češtiny. Je zde ale vždy třeba řídit se konkrétními pravidly té které pojišťovny a dané pojistky, kterou máte sjednanou. Některé pojišťovny postupují mírně odlišně. Pokud chcete konkrétnější radu, tak mi napište na email jihra@jihra.cz a probereme to podrobně.
   Jiří Hrabovský – pojišťovací poradce

   • Janis napsal:

    Navážu na ten úvodní dotaz. Pokud mám úrazovou pojistku u pojišťovny v České republice a stane se mi něco v zahraničí – tak zaplatí mi ta moje pojišťovna i převezení po úraze do české republiky?

    • admin napsal:

     Dobrý den.
     Velmi se omlouvám za pozdní reakci, nějak jsem ten Váš příspěvek přehlídnul.
     Klasická úrazová pojistka nekryje převoz zraněného do ČR. Pojišťovna Vám zaplatí za to, že se Vám úraz stal, zaplatí Vám případné trvalé následky po úraze či invaliditu po úraze, ale náklady na převoz ne. Toto kryje zpravidla tzv. cestovní pojištění. Cestovní pojištění je důležité sjednat v zásadě při jakékoliv – i krátkodobé – cestě do zahraničí. Nejlevněji Vás vyjde pravděpodobně u vaší zdravotní pojišťovny, ale i většina „klasických“ pojišťoven cestovní pojištění nabízí. Je to poměrně levná záležitost a může Vám zachránit opravdu velký „balík“ peněz. Při sjednávání pojistky si ale pořádně zjistěte, co vše pojistka kryje. Hlavně pokud hodláte v zahraničí provozovat rizikové činnosti (horolezectví, potápění s dýchacím přístrojem, lyžování ve volném terénu apod.) tak je nutné zjistit, zda pojištění tyto rizikové činnosti kryje.
     Jiří Hrabovský – pojišťovací poradce

 2. admin napsal:

  Dobrý den paní Fořtová.
  Obávám se, že Vám v tomto případě asi moc neporadím. Jestli jsem Váš dotaz dobře pochopil, tak jde spíše o záležitost úřadu práce a „sociálky“ – a já se zabývám klasickým „komerčním“ pojištěním (životní a úrazové pojistky, majetkové pojistky atd.). Přesto alespoň pár informací z „mé parkety“. Pokud by měl pan manžel sjednáno komerční nemocenské pojištění (třeba u pojišťovny Allianz), tak toho pojištění funguje pouze v případě, že je pan manžel výdělečně činný (zaměstnanec, OSVČ apod.). Pokud je pan manžel veden na úřadu práce, tak z tohoto komerčního nemocenského pojištění by mu pojišťovna (Allianz) nic nevyplatila, protože nemocenské pojištění je pojištění tzv. „škodové“ – tzn., že pojišťovna hradí škodu, kterou klient utrpěl – tedy v případě nemocenského pojištění v zásadě rozdíl mezi čistým příjmem klienta a nemocenskými dávkami. Jelikož v tomto případě Váš pan manžel žádný příjem z výdělečné činnosti nemá, takže nemůže v nemocenském stavu o žádný příjem přijít (neutrpí škodu), tak pojišťovna nic nevyplatí.
  Snad jsem Vám alespoň trošku pomohl.
  Přeji Vám hezký den.
  Jiří Hrabovský

 3. Jenda Š. napsal:

  Zdravím Vás pane Hrabovský.
  Potřeboval bych jednu informaci. V létě jedu do Tibetu a budu se pohybovat v dost velkých výškách a asi i v nebezpečných terénech. Mám celkem slušné úrazové pojištění u České pojišťovny. Bude mi tato pojistka platit i na té dovolené – když třeba někde spadnu a polámu se?
  Děkuji za radu.

  • admin napsal:

   Dobrý den.
   Děkuji za dotaz. Vaše úrazová pojistka bude na Vaši cestu do Tibetu v zásadě „fungovat“, ale v pojistných podmínkách pojistky mohou být určitá omezení. Pojistka se nemusí vztahovat na určité druhy hlavně vysoce rizikových sportů a činností. Proto Vám doporučuji, aby jste si podrobně pročetl pojistné podmínky ke své pojistné smlouvě a pokud Vám něco nebude jasné, tak vzneste písemný požadavek nejlépe přímo na pojišťovnu.
   Je zde ale druhá věc. Z Vaší úrazové pojistky Vám pojišťovna zaplatí dejme tomu trvalé následky úrazu pokud po úraze zůstanou, odškodnění za dobu léčení úrazu – ale určitě Vám pojišťovna nezaplatí např. pobyt v nemocnici v Tibetu, operaci, náklady na transport z hor do nemocnice, náklady na převoz do ČR atd., Toto vše je záležitost tzv. „cestovního pojištění“. Proto Vám vřele doporučuji si toto cestovní pojištění sjednat. A opět zde platí – pořádně si pročtěte pojistné podmínky jednotlivých cestovních pojištění, aby Vám toto pojištění pokrylo veškeré činnosti, které budete v Tibetu provozovat.
   To je v kostce vše. Pokud budete mít další dotaz, tak napište.
   A přeji Vám hezkou dovolenou v Tibetu.
   Jiří Hrabovský

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>